O Kancelarii

Kancelaria Adwokacka zawsze kierowała i kierować się będzie zasadą, że najważniejsze pomiędzy Klientem, a adwokatem jest wzajemne zaufanie. Z kolei, najwyższa lojalność oraz wzajemna życzliwość, jako wartości szczególne i zawsze uniwersalne, połączone z nowoczesnością metod działania Kancelarii Adwokackiej stanowią swoistą gwarancję właściwej, a zarazem oczekiwanej przez każdego Klienta pomocy prawnej.

Aktualności

11.04.2011
Prowadzenie roweru w stanie nietrzeżwości, a zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Odpowiedź.

Szanowna Pani!
Z informacji jakie Pani przesłała wynika, że osoba z Pani rodziny została zatrzymana za prowadzenie roweru po drodze publicznej w stanie nietrzeźwości. Badanie alkomatem wykazało stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu w wysokości 0, 73 mg/l. Wskazuje Pani także, że osoba ta posiada prawo jazdy i codziennie dojeżdza do pracy. Wobec powyższego pyta Pani czy w przypadku wydania wyroku skazującego Sąd orzeknie także zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych i nakaże zwrot posiadanego dokumentu prawa jazdy.
W pierwszej kolejności wskazać należy, że odpowiedzialność karna w opisanym przypadku wynika z art.178 a, który stanowi, że:
§1.Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§2.Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Natomiast stan prawny regulujący kwestię orzekania- jako środka karnego- zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych uległ zmianie z dniem 25. 02. 2011r.
Impulsem do nowelizacji Kodeksu Karnego było postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5. 05. 2009r. w którym wskazywano na niezbędność podjęcia działań prawodawczych prowadzących do nowelizacji art. 42 k. k. Zgodnie bowiem z dotychczas obowiązującym art. 42 k. k.
§1.Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.
§2.Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów mechanicznych określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, 174 lub 177.
Powyższe brzmienie przepisu prowadziło do wykształcenia się praktyki orzeczniczej orzekania obligatoryjnego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz zakazu jazdy rowerem.

Trybunał Konstytucyjny zasygnalizował w związku z tym Sejmowi potrzebę podjęci inicjatywy ustawodawczej w celu zmiany obowiązującego stanu prawnego, w którym nietrzeźwi kierowcy pojazdów niemechanicznych poddawani są obligatoryjnie surowszym środkom karnym niż nietrzeźwi kierowcy pojazdów mechanicznych.

Znowelizowane brzmienie art. 42 § 2 k. k., który obowiązuje od 25. 02. 2011r. stanowi, że Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, 174 lub 177.

Zgodnie natomiast z poglądem wyrażonym w sprawozdaniu Komisji Nadzwyczajnej do Spraw Zmian w Kodyfikacjach o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy- Kodeks karny (druk nr 3207, www.sejm.gov.pl):w kosekwencji tej nowelizacji będzie możliwym orzeczenie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów określonego rodzaju (np. rowerów), jak również orzeczenie zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów (np. mechanicznych i niemechanicznych). Decyzja o tym, jaki zakres rzeczonego zakazu zostanie wybrany, będzie uzależniona od stopnia winy, której górna granica na podstawie art. 53 § 1 k. k. nie może zostać przekroczona jeżeli chodzi o wybór rodzaju, jak też i orzeczenie rozmiaru sankcji karnej, a także od społecznej szkodliwości czynu oraz konieczności oddziaływania prewencyjnego (art. 53 § 1 k. k.). Trafnie zatem zrezygnowano z obligatoryności orzekania zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w stosunku do kierujących pojazdami niemechanicznymi w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.

Zmiana ta pozwala ponadto zachować więź funkcjonalną pomiędzy orzekanym zakazem a pojazdem, który był prowadzony przez sprawcę w czasie popełniania przestępstwa.

Co więcej zgodnie z brzmieniem art.4 §1.k. k.: jeżeli w czasie orzekania obowiązuje ustawa inna niż w czasie popełnienia przestępstwa, stosuje się ustawę nową, jednakże należy stosować ustawę obowiązującą poprzednio, jeżeli jest względniejsza dla sprawcy.

Dlatego też znowelizowany przepis znajdzie zastosowanie we wszelkich toczących się postępowaniach – niezależnie od tego kiedy popełniony został czyn zabroniony pod groźbą kary (przed czy po wejściu w życie nowej regulacji).

Oznacza to, że w opisanym przez Panią stanie faktycznym – prowadzenie roweru w stanie nietrzeżwości po drodze publicznej - Sąd nie jest zobligowany do orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych (wszystkich bądz określonego rodzaju). Podkreślić należy, że choć Sąd obecnie nie musi, to jednak nadal może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych za czyn polegający na prowadzeniu roweru w stanie nietrzeźwości po drodze publicznej.

Rozstrzygnięcie zawarte w wyroku uzależnione będzie od okoliczności konkretnego przypadku (wina, społeczna szkodliwość). W związku z podanym przez Panią wynikiem badania (0,73 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu) stopień winy może zostać uznany za znaczny.

Natomiast ustalenie ewentualnych okoliczności łagodzących – które mogłyby pozwolić na podjęcie starań zmierzających do ograniczenia środka karnego jedynie do zakazu prowadzenia rowerów – nie jest możliwe bez uprzedniej wszechstronnej analizy akt sprawy oraz danych dotyczących osoby sprawcy.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości Kancelaria pozostaje do Pani dyspozycji.

Zespół Kancelarii.
Podstawa prawna:
  • art. 178 a Kodeksu karnego;
  • art. 42 Kodeksu karnego.