Kancelaria Adwokacka poniżej, w odpowiedzi na dziesiątki Państwa pytań, prezentuje ogólny katalog praw pacjenta.
Zagadnienie tzw. prawa medycznego, oczywiście szeroko pojętego, jest nowym zjawiskiem tak społecznym, jak i prawnym. Jeszcze do niedawna praktycznie w ogóle nie zajmowano się tym zakresem tematycznym, a jeżeli już, to w bardzo niewielkim stopniu. Z jednej strony wynikało to z nieświadomości i braku potrzeb społeczeństwa w dochodzeniu tego rodzaju roszczeń (odszkodowania lub zadośćuczynienia) od szpitali albo lekarzy, z drugiej zaś strony brak było wyraźnych podstaw prawnych do konstruowania tego typu roszczeń. Ewentualne roszczenia opierano wyłącznie o przepisy Kodeksu cywilnego regulujące kwestie związane z czynami niedozwolonymi. Oczywiście, także dziś roszczenia wynikające z tzw. szkód medycznych mają swoje zakotwiczenie w przepisach Kodeksu cywilnego, ale też - co stanowi novum - w innych aktach normatywnych, w szczególności w Ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Owa pionierska ustawa zapoczątkowała niezmiernie ważny proces "kodyfikacji" praw pacjenta i zwiększyła gwarancję ich ochrony.
Jak podkreśla się w doktrynie prawa w życiu społecznym Ustawa o prawach pacjenta powinna spełniać określone funkcje (planowane i nieplanowane), rozumiane jako obiektywny skutek, rezultat istnienia przyjętych norm i powołania instytucji Rzecznika Praw Pacjenta. Należy wziąć tu pod uwagę przede wszystkim funkcje: ochronną - wspieranie istotnych wartości; kontrolną - poddanie społecznej kontroli działań podmiotów oraz instytucji udzielających świadczeń zdrowotnych; orzeczniczą - rozstrzyganie sporów między podmiotami. A ponadto funkcje: dynamizacyjną - promowanie zmian; organizacyjną - tworzenie instytucjonalnych warunków; stabilizacyjną - utrwalanie istniejącego ładu; wychowawczą - kształtowanie pożądanych społecznie postaw adresatów tego prawa (vide: T. Stawecki, P. Winczorek, Wstęp do prawoznawstwa, Warszawa 1999, s. 9 i n.).
Prawa pacjenta powinny służyć rozwijaniu u człowieka poczucia odpowiedzialności za swoje zdrowie i życie oraz stanowić prawny standard ochrony (punkt odniesienia) przed nadużyciami ze strony podmiotów zobowiązanych i uprawnionych do organizacji i finansowania oraz udzielania świadczeń opieki zdrowotnej. Podmioty zobligowane do przestrzegania praw pacjenta są zobowiązane do zapewnienia każdemu człowiekowi warunków niezbędnych do poszanowania godności osoby ludzkiej, w szczególności w oparciu o uniwersalną zasadę dobra pacjenta i jego prawa do dokonywania swobodnego i świadomego wyboru w zakresie swojego zdrowia i życia (vide: D. Karkowska, Komentarz do art. 1 Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta).
W praktyce, jak i doktrynie "prawa pacjenta" mają swoją definicję. Wskazuje się bowiem, że o prawach pacjenta można mówić w relacji pacjent a władza publiczna oraz pacjent a konkretny podmiot uprawniony do udzielania świadczeń zdrowotnych (vide: M. Dercz, T. Rek, Ustawa o zakładach opieki zdrowotnej, Warszawa 2006, s. 121 i n.).
Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta rozróżnienia indywidualne oraz zbiorowe prawa pacjenta. Skonstruowany w niej katalog indywidualnych praw pacjenta odnosi się do pacjentów korzystających ze świadczeń zdrowotnych zarówno w podmiotach leczniczych, jak i praktykach zawodowych. Ustawa ta wyodrębnia ogólne oraz szczegółowe prawa pacjenta. Katalog tychże praw jest rozbudowany i obejmuje:
Kancelaria Adwokacka na Państwa wyraźną prośbę w dalszych artykułach omówi poszczególne prawa pacjenta.
Oczywiście już na wstępie do dalszych opracowań Kancelarii podkreślić należy, że omawiana Ustawa nie zawiera katalogu wszystkich możliwych praw pacjenta. Katalog ten wobec tego nie jest zamknięty. Ustawa w omawianym zakresie ma na celu przede wszystkim usystematyzować i "skodyfikować" te prawa pacjenta, które mają wiodące znaczenie w praktyce oraz które na przestrzeni lat wywoływały znaczne problemy prawe, a ich znaczenie społeczne jest największe.
Zespół Kancelarii Adwokackiej