O Kancelarii

Kancelaria Adwokacka zawsze kierowała i kierować się będzie zasadą, że najważniejsze pomiędzy Klientem, a adwokatem jest wzajemne zaufanie. Z kolei, najwyższa lojalność oraz wzajemna życzliwość, jako wartości szczególne i zawsze uniwersalne, połączone z nowoczesnością metod działania Kancelarii Adwokackiej stanowią swoistą gwarancję właściwej, a zarazem oczekiwanej przez każdego Klienta pomocy prawnej.

Aktualności

31.01.2011
Kiedy mogę żądać, aby ojciec dziecka płacił wyższe alimenty?



Odpowiedź

Z informacji, którą Pani wysłała do Kancelarii Adwokackiej wynika, że Sąd zasądził na rzecz Pani córki alimenty w wysokości 400,00 zł miesięcznie. W chwili zasądzenia alimentów Pani córka miała 2 lata. Obecnie ma 12 lat. Podała Pani także, że pieniądze z podwyższenia alimentów chciałaby Pani przeznaczyć na opłaty za szkołę córki, w tym na pokrycie kosztów zajęć dodatkowych np. kurs językowy.

Wysokość świadczenia alimentacyjnego zależy od: usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz możliwości zarobkowych rodziców (por. art. 135 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Wobec tego, orzekając o wysokości alimentów, Sąd bierze pod uwagę przede wszystkim uzasadnione potrzeby dziecka oraz majątkowe i zarobkowe możliwości ojca według stanu istniejącego w dacie orzekania. W razie zaś zmiany tych potrzeb i możliwości stronom uprawnionym przysługuje prawo sądowego dochodzenia alimentów.

Oznacza to, że jeżeli Pani córka rozpoczęła naukę języka obcego (oraz podany przez Panią kurs plastyczny) i istnieje konieczność inwestowania przez Panią np. dodatkowy sprzęt lub urządzenia, co zwiększa Pani wydatki na zaspokojenie potrzeb córki, uzasadnione jest żądanie podwyższenia wysokości alimentów.

Ponadto, należy także pamiętać, że usprawiedliwione potrzeby dziecka wzrastają z jego wiekiem. W podobnej do opisanej przez Panią sprawie wypowiadał się już Sąd Najwyższy.W orzeczeniu z 01 czerwca 1965 r. w sprawie sygn. akt I CZ 135/64 stwierdził, że różnica wieku dzieci spowodowana upływem czasu od daty orzeczenia wysokości alimentów uzasadnia wzrost potrzeb związany z uczęszczaniem do szkoły, pobieraniem dodatkowych lekcji, co z kolei pociąga za sobą konieczność ponoszenia zwiększonych wydatków.

Zatem, gdy Sąd będzie orzekał o podwyższeniu alimentów, najpierw ustali, czy nastąpiła zmiana stosunków uzasadniająca żądanie pozwu. Ustalenie takie polega przede wszystkim na porównaniu uzasadnionych potrzeby dziecka z zarobkowymi i majątkowymi możliwościami ojca, które występowały w dniu orzeczenia alimentów w dotychczasowej wysokości ze stanem istniejącym w dniu orzekania o podwyższeniu alimentów.

Konkludując, jeżeli wystąpi Pani do Sądu o podwyższenie alimentów musi Pani uzasadnić w pozwie, że nastąpiły zmiany opisanych wyżej stosunków, na które Pani się powołuje. Uprzejmie informuję, że pozew o podwyższenie alimentów wnosi się do Sądu Rejonowego, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania, albo do Sądu Rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania uprawnionego do podwyższenia alimentów. Ma Pani możliwość wyboru Sądu. Gdyby pozwany nie miał miejsca zamieszkania w kraju, to wówczas pozew należy złożyć do Sądu właściwego dla miejsca zamieszkania powoda. Nawet jeśli pozwany mieszka za granicą, to sprawę o podwyższenie alimentów może rozpoznać Sąd w Polsce. W pozwie należy określić m.in. wartość przedmiotu sporu.

Zespół Kancelarii Adwokackiej


Podstawa prawna

  • Art. 135, 138 ustawy z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

  • Art. 27, 42, 333 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 z późn. zm.).