O Kancelarii

Kancelaria Adwokacka zawsze kierowała i kierować się będzie zasadą, że najważniejsze pomiędzy Klientem, a adwokatem jest wzajemne zaufanie. Z kolei, najwyższa lojalność oraz wzajemna życzliwość, jako wartości szczególne i zawsze uniwersalne, połączone z nowoczesnością metod działania Kancelarii Adwokackiej stanowią swoistą gwarancję właściwej, a zarazem oczekiwanej przez każdego Klienta pomocy prawnej.

Aktualności

16.02.2011
Komu przysługuje prawo do zachowku?
Odpowiedź
Z informacji, którą Pani wysłała do Kancelarii Adwokackiej wynika, iż do całego spadku powołała Pani osobę spoza najbliższej rodziny. Pyta Pani, czy w takim przypadku mężowi i dzieciom, które – jak Pani podaje źle Panią traktują – coś się ze spadku należy.
Spadkodawca może w testamencie ustanowić spadkobiercą całego swojego majtku osobę, która nie należy do kręgu jego najbliższych krewnych. W Pani przypadku dotyczy to powołania przyjaciółki, z pominięciem męża oraz dzieci.
Polskie prawo spadkowe silnie chroni najbliższych krewnych spadkodawcy. Ochrona ta najogólniej rzecz ujmując sprowadza się do systemu zachowku, który polega na tym, że najbliżsi krewni mają prawo do określonej sumy pieniężnej. Obowiązek zapłacenia tej sumy powstaje w chwili śmierci spadkodawcy i należy do długów spadkowych.
Osobą zaś zobowiązaną w pierwszej kolejności do zapłaty zachowku jest spadkobierca, czyli w niniejszej sprawie powołana przez Panią do spadku przyjaciółka.
Z kolei, tzw. krąg osób, którym przysługuje uprawnienie do zachowku, określony jest przez prawo spadkowe bardzo wąsko. Zgodnie z art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego są to zstępni, małżonek oraz rodzice spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy. W Pani przypadku mąż oraz dzieci należą do tzw. pierwszego rzędu spadkobierców i należy im się zachowek, którego zapłaty mogą dochodzić w procesie.
Jednocześnie uprzejmie wyjaśniam, że nie dochodzą do dziedziczenia m.in. osoby, które zostały uznane za niegodne albo które skutecznie zostały w testamencie wydziedziczone. Jednakże podstawa wydziedziczenia winna być przez Panią wskazana w testamencie wprost. Z kolei małżonek jest wyłączony od dziedziczenia, jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione lub spadkobierca oraz jego małżonek pozostają w orzeczonej przez Sąd separacji.
Prawo spadkowe wyraźnie określa także wysokość zachowku, jaka przysługuje uprawnionym. Zasadą jest, że wysokość należnego uprawnionym zachowku wynosi połowę wartości udziału, który przypadałby tej osobie, jeśli dziedziczyłaby zgodnie z ustawą, w sytuacji kiedy spadkodawca nie pozostawiłby testamentu. Jednak od tej zasady prawo przewiduje liczne wyjątki. Odstępstwo dotyczy np. małoletniego zstępnego oraz osób trwale niezdolnych do pracy. Osoby te mają prawo do udziału w spadku, który wynosi dwie trzecie tego, co dziedziczyliby zgodnie z ustawą.

Zespół Kancelarii Adwokackiej.



Podstawa prawna:
  • art. 991 - 1011 Kodeksu cywilnego
  • art. 940 Kodeksu cywilnego